E15 – Hrozí reálně problém s penězi?

[widgets_on_pages id=1]Až bude česká vláda projednávat, zda podpoří nebo odmítne návrh Evropské komise na změnu systému obchodování s emisními povolenkami, bude velmi rušno. Hraje se totiž o miliardy korun, které mají aukce povolenek přinést programu na podporu energetické úspornosti budov Zelená úsporám. 

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nyní počítá, zda na navrhovaném odkladu dražeb části povolenek z let 2013 až 2015 na roky 2019 až 2020 může vydělat. Dosavadní závěr je takový, že zisk z odkladu se minimálně v prvních třech letech pohybuje kolem nuly. Jednotlivé scénáře se liší především očekávanými cenami povolenek.

„Ministerstvo životního prostředí zatím zůstává k zavedení odkladu aukcí skeptické, i když je připraveno za určitých okolností návrh komise podpořit,“ řekl mluvčí rezortu Matyáš Vitík. Minimálně v prvním roce navrhovaného odkladu by program Zelená úsporám, který patří mezi politické priority ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, přišel o skoro dvě třetiny peněz z povolenek. Proto ministerstvo zároveň vyjednává s ostatními rezorty, odkud by se případný výpadek příjmů pro program kompenzoval.

MŽP porovnává tři scénáře. Odklad se neuskuteční a Česko bude dražit všechny povolenky, které má k dispozici. Ale za ceny blížící se nule kvůli nadbytku na trhu. Druhou variantou je odklad, kdy stažených 900 milionů povolenek z trhu v prvních třech letech vyžene jejich cenu nahoru. V letech 2019 a 2020 by se však tyto povolenky rozprodaly, což by zase způsobilo pád jejich ceny i výnosu pro stát. Třetí scénář počítá s tím, že se povolenky stáhnou a na trh už se nevrátí. To by mělo cenu povolenek natrvalo zvednout.

Výpočet komplikuje fakt, že není jasné, o kolik méně povolenek by Česko dostalo na první tři roky. V jednom z výpočtů se předpokládá, že Česko by v prvních třech letech přišlo o 43 milionů povolenek (v dnešních cenách asi 200 milionů eur). Nikdo však netuší, za kolik by se mohly prodávat v letech 2019 až 2020, když by se opět vrátily na trh.

Institut Point Carbon uvádí, že v případě dočasného stažení povolenek se cena zvedne v prvních třech letech na dvojnásobek, pak ale klesne zpět. V případě trvalého odstranění se cena zvedne k 15 eurům za tunu CO2, což je trojnásobek dnešních hodnot. Při takovýchto scénářích by Česko v letech 2013–2020 na dočasném stažení povolenek vydělalo asi 300 milionů eur. Když by povolenky z trhu zmizely, byl by zisk pětinásobný.

 

Převzato z: http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/projektu-zelena-usporam-hrozi-vypadek-financi-970807